Torey Krug går med i det nya laget
Förra säsongen slutade med att Tampa Bay Lightning vann Stanley Cup, och nästa steg är att vänta på nästa säsongsstart. Den nuvarande situationen innebär inte bara att spelare överför, utan också att spelare blir gratisagenter.
Som huvudkraft i Boston Bruins har Torey Krug nått ett sjuårigt kontrakt med Saint Louis Blues på fredag med en bra lön. Han spelade för Boston Bruins förra säsongen och fick 49 poäng på 67 matcher. Och klädd i en Billiga NHL Tröjor fick han minst 51 poäng under tre säsonger i rad. Torey Krug sa också att han aldrig trodde att det skulle bli ett sådant resultat. Men han visste att ett lag skulle komma ut och fick ett samtal från Saint Louis Blues. För Saint Louis Blues, som vann mästerskapet, har hans tillägg stärkt laguppställningen.
Generalchefen för Blues-teamet, Louis Armstrong, kommenterade Torey Krug. Han är inte lång men väldigt stark. Hans prestationer är bättre än hans kroppsbyggnad. Vi vet också vad han kan göra i starkt spel. När han går med i det nya laget kommer han också att bära St. Louis Blues Tröja.










